AutoLISP

Wpółrzędne geograficzne LISP-em

O tym że cyfryzacja branży geodezyjnej stała się faktem nie trzeba nikogo już przekonywać. Współczesna numeryczna mapa zasadnicza jako podstawowe opracowanie geodezyjno kartograficzne, zawiera szereg informacji o usytuowaniu przestrzennym wszystkich obiektów mapy. Część z nich jest graficznie widoczna tak samo jak w analogowych mapach, część zaś jest możliwa do odczytania bezpośrednio z modelu mapy.

Prezentowane na powyższej animacji narzędzie odczytuje współrzędne wskazanego punktu na mapie i tworzy linię odniesienia z opisem będącym jego współrzędnymi geograficznymi. Opisywany tutaj program przelicza tylko współrzędne w układzie 2000, jako jedynym obowiązującym na terenie Polski. Pierwsze wywołanie polecenia WGEO, uruchamia okno dialogowe w którym należy określić strefę układu:

Dane te są zapisywane w rysunku (we Właściwościach rysunku). Silnikiem programu jest zestaw algorytmów przeliczeniowych zdefiniowanych w arkuszu Excela, nazwanych Kalkulatorem Zadorskiego, którego autorem jest pan Edward Zadorski, i jemu przede wszystkim należą się główne podziękowania. Link do kalkulatora znajduje się na stronie Tadeusza Syryjczyka: http://www.syryjczyk.krakow.pl/Mapy_Polskie_GPS.htm

W prezentowanym programie wykorzystałem ten sam mechanizm obliczeń, jedynie przekształcając go do wyrażeń LISP-a, oczywiście ograniczając go tylko do obowiązującego układu 2000.

Problemami różnic w dokładności obliczeń Excela i AutoLISP-a, zajmowałem się TUTAJ, a opis różnic w funkcjach  znajduje się TU.

Polecenie: WGEO                                            Plik programu do pobrania: WGeo-PL2k.fas (~10kB)

To jest 186 wpis.

.  .  .  >

 

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.