AutoCAD, AutoLISP

FLATTEN inaczej

Małe co nieco o wypłaszczaniu – czyli FLATTEN inaczej. (LISP-owe) narzędzie o tej nazwie z dodatkowej skrzynki (Express Tool), zna chyba każdy użytkownik AutoCAD-a:

Na swoje potrzeby, napisałem (LISP-em rzecz jasna) nieco inne narzędzie służące „wypłaszczaniu” obiektów. Działanie tegoż widać poniżej:

Zasadnicze różnice z AutoCAD-owym FLATTEN to:

  • edycja wybranych obiektów, a nie tworzenie ich kopii
  • ograniczona lista edytowanych obiektów (np. standardowo wykluczenie brył, polilinii i powierzchni 3D)
  • możliwość określenia dowolnego docelowego poziomu obiektów (choć poziom 0,00 jest poziomem domyślnym)
  • możliwość działania (co jest istotne) w edytorze bloków:

  • szybsze działanie

Jak to widać na powyższych animacjach, wyraźnie widać inne docelowe różnice – o ile FLATTEN ma na celu stworzenie dwuwymiarowej reprzezentacji obiektów 3D, to mój program służy bardziej do ustalenia jednego poziomu obiektów znajdujących się w różnych miejscach przestrzeni 3D. W skrócie do „naprawy” położenia, czasem niedoskonałych (z różnych powodów) obiektów w rysunku. Ręczna edycja takich obiektów jest zwykle czasochłonna, a program załatwia takie działania w ułamku sekundy. Czas poświęcony na napisanie programu, w praktyce, (o czym staram się zawsze tutaj mówić) nie jest czasem straconym.

[Edycja 18-10-2020] :: Program w najnowszej wersji opisałem: TUTAJ

 .  .  .  )

To jest #192 wpis…

 

3 uwagi do wpisu “FLATTEN inaczej

  1. Z uwagi, że często mam do czynienia z plikami DWG wyeksportowanymi przez aplikacje zewnętrze (ARC+), które średnio sobie radzą z tym formatem i zazwyczaj mnóstwo elementów znajduje się na różnej rzędnej Z to jestem zainteresowany tym narzędziem. Czy plik flatten.lsp jest do pobrania?

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.